Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak działa nawigacja rolnicza i dlaczego warto z niej korzystać?

Nawigacja rolnicza to system nawigacji satelitarnej pozwalający na wyznaczenie dokładnej pozycji pojazdu na danym obszarze. To narzędzie umożliwiające nie tylko optymalizację produkcji rolnej, ale także mające realny wpływ na poprawę jakości pracy operatora maszyn rolniczych oraz środowisko naturalne. Dzięki zastosowaniu nawigacji we własnym gospodarstwie zaoszczędzisz czas, zredukujesz koszty i poprawisz wydajność swojej pracy.

Działanie nawigacji rolniczej do ciągnika

Nawigacja rolnicza do ciągnika to system oparty na satelitarnych systemach geograficznego pozycjonowania, m.in. GPS lub Galileo (GNSS), które wykorzystują sygnał z satelity do określenia pozycji pojazdu oraz tworzenia dokładnej mapy pola. Nawigacja posiadająca dodatkowo moduł żyroskopowy zapewnia także kompensację przechyłów, dzięki czemu na bieżąco aktualizowana jest nie tylko pozycja pojazdu, ale również jego orientacja.

Jak działa nawigacja AgroNAV?

  1. Po włączeniu zasilania, moduł AgroBOX rozpoczyna wyznaczanie lokalizacji anteny (umieszczonej na dachu pojazdu) na podstawie sygnału pochodzącego z systemów satelitarnych (m.in. GPS, Galileo).
  2. Tablet, po uruchomieniu aplikacji, nawiązuje połączenie z modułem AgroBOX, a następnie pobiera dane dotyczące położenia anteny.
  3. Na podstawie położenia i orientacji (określonej przez dodatkowy moduł żyroskopowy AgroIMU), aplikacja umiejscawia model pojazdu w danym położeniu oraz aktualizuje jego współrzędne i orientację kilka razy na sekundę, co pozwala uzyskać płynność ruchu.

Nawigacja do różnych prac polowych

Nawigacja satelitarna stosowana w rolnictwie to narzędzie zapewniające precyzję podczas wykonywania różnych prac polowych – uprawy gleby (orki, bronowania, kultywacji), siewu roślin uprawnych i zbioru płodów rolnych, a także nawożenia i oprysków. Im większa dokładność przejazdu, tym mniej poprawek, a co za tym idzie również oszczędność czasu i paliwa oraz nasion, nawozów i środków ochrony roślin.

Zwiększenie dokładności pracy ma znaczenie zwłaszcza w rolnictwie precyzyjnym, np. podczas sadzenia, nawożenia i oprysków. Wykorzystanie nawigacji satelitarnej w połączeniu z modułem zdalnego sterowania sekcjami AgroSWITCH daje możliwość automatycznego włączania i wyłączania konkretnych sekcji tak, aby użyć nasion, nawozu czy środka ochrony roślin tam, gdzie jest to konieczne. Rozwiązanie to zapewnia nie tylko optymalizację upraw i redukcję kosztów związanych z niedokładnymi pracami, ale także ma znaczący wpływ na środowisko naturalne.

 

Jak działa nawigacja rolnicza RTK/RTN?

Nawigacja rolnicza RTK/RTN podaje dokładne położenie pojazdu (nawet do 2 cm) i umożliwia równoległe prowadzenie maszyny rolniczej względem ostatniego przejazdu w konkretnej i zapisanej wcześniej odległości. Na wyświetlaczu widoczna jest także wielkość odchylenia od prawidłowego toru jazdy, dzięki czemu operator maszyny rolniczej może łatwo skorygować niedokładny przejazd – uniknąć kilkukrotnego przejeżdżania po tym samym obszarze oraz tworzenia się tzw. „omijaków”, czyli terenu całkowicie bez przejazdu. RTK i RTN to najdokładniejsze metody pomiaru w czasie rzeczywistym.

Czy nawigacja AgroNAV pobiera dane korekcyjne RTK i RTN?

Tak, w celu uzyskania większej dokładności, tablet lub smartfon podłączony do nawigacji AgroNAV łączy się przez Internet z serwerem ASG-EUPOS, z którego pobiera poprawkę RTK/RTN. Służy ona do korekcji sygnału satelitarnego – niweluje błędy wynikające z warunków atmosferycznych oraz zniekształcenia sygnału satelitarnego przechodzącego przez warstwy jonosfery. Poprawka RTK/RTN jest przekazywana do modułu AgroBOX, który automatycznie nanosi ją na chwilowe położenie anteny, uzyskując w ten sposób precyzję lokalizacji anteny w płaszczyźnie horyzontalnej i wertykalnej nawet do 2 cm.

Polska firma zapewniająca wsparcie użytkownikom

AgroNAV to polska firma oferująca jakościową oraz korzystną cenowo nawigację. System AgroNAV został wprowadzony na rynek w 2022 roku po otrzymaniu pozytywnych opinii wśród rolników z północnej Wielkopolski, którzy przetestowali nawigację na swoim terenie. Jako twórcy systemu zapewniamy pełne wsparcie jego użytkownikom oraz wdrażamy nowe rozwiązania w oparciu o uwagi naszych klientów. Obecnie pracujemy nad automatycznym sterowaniem, które planujemy wprowadzić do sprzedaży w przyszłym roku. Dostępne aktualnie rozwiązania znajdziecie w naszym sklepie.

Na jakich urządzeniach działa system nawigacji satelitarnej? Aby korzystać z nawigacji AgroNAV wystarczy smartfon lub tablet (własny lub dostępny w naszym sklepie w ramach zestawu podstawowego/rozszerzonego w wersji 8” i 10”). System AgroNAV to nawigacja rolnicza na tablet i telefon, z której możesz korzystać w dowolnej maszynie rolniczej.

Źródła

  1. A. Muzalewski, Zasady doboru maszyn rolniczych w ramach PROW na lata 2014–2020 [https://www.scribd.com/document/514899715/Zasady-Doboru-Maszyn-PROW-2014-2020]
  2. W. Z. Kowalczyk, T. Hadas, A comparative analysis of the performance of various GNSS positioning concepts dedicated to precision agriculture [https://sciendo.com/article/10.2478/rgg-2024-0002]
  3. Michał Polański, RTK czy RTN? [https://navigate.pl/blog/rtk-czy-rtn/]
  4. Sieciowe dane korekcyjne RTN [https://www.asgeupos.pl/?page_id=2640]
  5. Dane korekcyjne z pojedynczej stacji referencyjnej RTK [https://www.asgeupos.pl/?page_id=2683]
Go to Top